Історія водного виду спорту приголомшує своїм зростанням, різноманітністю і можливостями. Зараз вже створюється враження, що багато провідні світові компанії-виробники спортивного інвентарю, наприклад компанія Slingshot, поставили перед собою мету з'єднати воєдино всі водні види спорту. Оскільки підводні крила стають все більш популярними серед кайтсёрферов, вейксёрферов, віндсерферів, серферів і САП-серферів, все більше і більше виникають питання у спортсменів щодо вибору Фоїл. Це пов'язано з тим, що люди готові інвестувати в це спортивне обладнання, але не впевнені в тому, який саме фойл краще і правильніше буде придбати для їх стилю катання. Тому не дивно, що часто виникає питання щодо того, які підводні крила краще: алюмінієві або карбонові. Отже, про основні характеристики і відмінності між підводними крилами в нашій статті.
На ринку спортивного обладнання існують 2 види підводних крил: алюмінієві і карбонові. Для того, щоб визначитися який фойл Вам підходить більше, ознайомтеся загальними характеристиками, перевагами та недоліками кожного Фойла.
Алюмінієві підводні крила
Одним з найважливіших моментів в Фоїл з алюмінієвої щоглою є той факт, що його ціна на порядок нижче, ніж у карбонових Фоїл через простоту його виробництва. Насправді, для створення алюмінієвої щогли немає необхідності застосовувати механічну обробку, використовувати металеві ливарні форми, піддавати особливому потужній термічній обробці при виготовленні. Вдаватися до процесу різання карбонових волокон теж немає необхідності, замість цього використовується пластиковий адаптер CNC для алюмінієвої щогли. Більшість брендів, які виробляють щогли, є китайськими. Такі щогли виробляються довжиною в десятки метрів, а потім розрізають на необхідну довжину. Як правило, така довжина становить від 80 до 95 см.
Алюмінієві підводні крила з точки зору своєї продуктивності навіть близько не можуть конкурувати з карбоновими Фоїл і, крім того, вимагають більш ретельного обслуговування. Вам в обов'язковому порядку необхідно промивати своє алюмінієве підводне крило проточною водою кожен раз після кожної виробленої сесією катання. Якщо Ви катаєтеся на морських або океанських водах, то така процедура взагалі повинна стати для Вас обов'язкової незалежно від того, який у Вас фойл. Це ми вже обговорювали раніше в статті«Порадиз технічного обслуговування підводногокрила».До того ж, кожні два тижні необхідно змащувати болти підводного крила. В іншому випадку, якщо Ви не будете промивати свій фойл, розбирати його і змащувати, то болти будуть схильні до електролізу і Ви просто не зможете розібрати на складові своє підводне крило, так як воно стане одним цільним об'єктом.
Серед різноманітних Фоїл, слід виділити дві доступні обробки:
- оцинковані (покриті корозійних шаром);
- забарвлені і оцинковані (забезпечують кращий захист для алюмінієвих Фоїл).
Якщо виробляти регулярне технічне обслуговування алюмінієвого підводного крила, то це спортивне обладнання стане відмінною альтернативою для Вас за доступною ціною. Завжди ретельно очищайте свій фойл, так як поява корозії може стати проблемою для Вас при обслуговуванні по гарантії.
Основні переваги алюмінієвого підводного крила:
• істотно менша вартість (у порівнянні з карбоновими Фоїл);
• відмінна продуктивність;
• доступна многомачтовая система навчання;
• велика ступінь удароміцності, ніж в карбонових Фоїл;
• модульне крило;
• краще підходить для новачків;
• вага крила додає йому стабільність, згладжуючи Вашу їзду і спрощуючи навчання.
Недоліки алюмінієвого підводного крила:
• необхідно більше зусиль витратити при перенесенні крила на пляж;
• щогли можуть згинатися під великими навантаженнями;
• вимагає регулярного технічного обслуговування для запобігання заїдання і корозії;
• менш жорсткі і надають менше ковзання, ніж карбонові підводні крила;
• вага крила є наслідком наявності обмежень під час здійснення стрибків і здібностей кататися в стилі фристайл.
Висновок
Алюмінієве підводне крило забезпечує простоту використання, високу продуктивність і стабільну поведінку на швидкості. Вартість такого Фойла - це величезна перевага крила, вона на порядок нижче карбонового і при цьому надає відмінні універсальні настройки. Величезною перевагою алюмінієвого Фойла є можливість змінювати довжину щогли, особливо зручно це для новачків. Конструкція карбонових Фоїл такі настройки не передбачає. Більш короткі щогли так само є хорошим довгостроковим варіантом для катання на мілководді.
Алюмінієві Фоїл важче, ніж карбонові, проте доданий вага крила може стати ще однією перевагою. Вага Фойла додає йому стабільність і під час катання крило менше «смикається», що явно більше сподобається новачкам і вільно катаються спортсменів, для яких опис «зручне в користуванні» краще, ніж «висока продуктивність».
Одним з недоліків алюмінієвої конструкції підводного крила є потреба в регулярному технічному обслуговуванні, яке необхідно для запобігання злиття деталей, роз'їдання і заїдання. Технічне обслуговування просте: швидко прополіскуйте крило після кожного використання і розбирання, а так само змащуйте всі деталі спеціальними мастильними матеріалами. Якщо проігнорувати ці прості дії, то Ваш алюмінієвий фойл швидко стане непридатним для використання.
Карбонові підводні крила
З точки зору конструкційних особливостей, карбонові підводні крила значно змінилися. Більш докладно про види і призначення підводних крил 2019 від лідируючої компанії з виробництва Фоїл Slingshot, ми вже згадували раніше в статті«Підводнікрила (Фоїл) Slingshot 2019: розміри і практичнезастосування».Не дивлячись на те, що за останні два роки продуктивність підводного крила значно змінилася завдяки роботі підприємств-виробників над формою крил, зовні Фоїл занадто схожі з моделями різних років.
Значні зміни відбулися з вибором матеріалів для створення карбонових підводних крил. Більшість компаній-виробників використовують попередньо просочене карбонове волокно, деякі використовують високомодульний карбонове волокно, що надає Фоїл велику стійкість, а деякі все ще продовжують використовувати магнітний сердечник, щоб знизити виробничі витрати і особливо загальна вага обладнання. Відмінності в конструкціях Фоїл в основному пов'язані з виробничим процесом: вакуум, прес, прес-форма з інтегрованою системою нагрівання і т.д.
Карбонові Фоїл на багато краще ковзають, ніж алюмінієві, завдяки механічним властивості карбону. Кавітаційні ефекти набагато менше проявляються на катанні при великій швидкості, ось тому на гонках або змаганні на швидкість спортсменами вибираються саме карбонові Фоїл. Поверхня карбонових підводних крил легше ремонтувати при рифлении за допомогою клею або епоксидної смоли зазвичай чорного кольору, що робить її такою ремонт практично непомітним.
У порівнянні з алюмінієвими Фоїл, технічне обслуговування карбонового підводного крила потребує значно менше Вашого часу та сил, так як його необхідно буде промивати 1 або 2 рази на місяць. Проте, зверніть увагу на те, що все карбонове підводне крило не обробляється і не покривається лаком Anti-UV, тому захищайте свій фойл від сонця.
Основні переваги карбонового підводного крила:
• неймовірно легка вага;
• легка транспортування на пляж;
• жорсткий і сильний фойл, найкраще підходить для райдерів, що вважають за краще високошвидкісне катання, стрибки і обертання;
• краще ковзання, ніж у алюмінієвих підводних крил;
• менше рівень кавітації при катанні на високих швидкостях;
• менше проблем в обслуговуванні;
• менше занурюванної ваги;
• легше для старту катання без стрепа;
• потрібні навички, щоб насолоджуватися катанням на карбоновому Фоїл.
Недоліки карбонового підводного крила:
• більш висока вартість;
• більш крихкий фойл - він не любить скелі;
• схильне до замикання, якщо впаде на хвилі;
• система установки різних щогл для навчання досить дорога.
Висновки
Ті спортсмени, які перейшли від катання на алюмінієвому підводному крилі до катання на карбоновому підводному крилі, моментально відчують різницю, так як карбонові Фоїл більш швидкі, ефективні, кути нахилу у них вище, а маневреність значно збільшена. Якщо Ваш бюджет дозволяє придбати карбонові Фоїл, то Ви вже під час першого сеансу катання відчуєте відмінну продуктивність цих Фоїл. Для прогресуючих райдерів і професіоналів такі підводні крила краще, тим більше, що вони більш гнучкі і чуйні.
Професіонали рекомендують вчитися на карбоновому підводному крилі з повнорозмірною щоглою тим спортсменам, які впевнені в тому, що вони будуть швидко розвиватися і готові прийняти деякі особливості поведінки карбонового Фойла під час навчального процесу. Для всіх інших спортсменів цілком достатньо буде навчатися катанню на алюмінієвому підводному крилі.
Технічне обслуговування і раніше залишається важливим, але карбонові підводні крила менше схильні до процесу корозії, ніж алюмінієві.
То який же фойл вибрати?
Отже, в кінці кінців, ми повинні підсумувати, що алюмінієві Фоїл значно полегшили придбання підводного крила. Ціна на них знижуючи через процес виробництва. Більшість моделей можна чудово використовувати для щоденного катання, вони відмінно підходять для навчання і катання в стилі фрірайд. Проте, догляд за таким спортивним обладнанням потрібен грунтовний, так як кожен раз після катання фойл необхідно ретельно промивати водою і навіть змащувати болти для запобігання процесу корозії.
Фоїл крила Slingshot - це відмінний компроміс для Вас, так як завдяки матеріалам, з яких вони виготовлені, вони забезпечують відмінну продуктивність з відмінною стійкістю до корозії.
Карбонові підводні крила все-таки залишаються більш привабливими для спортсменів, навіть якщо придбаєте таке крило старим. У карбонових Фоїл ковзання краще, витрати на обслуговування знижені, а перепродати в разі необхідності завжди буде простіше, якщо крило буде в хорошому стані.
Карбонові Фоїл більш жорсткі і сильні, ніж алюмінієві, що важливо для агресивних, жвавих райдерів і спортсменів, які вважають за краще здійснювати стрибки. Для райдерів у важчий ваговій категорії карбонові Фоїл підійдуть більше, ніж алюмінієві, так як у алюмінієвих може просто зігнутися щогла. З іншого боку, карбонові підводні крила більш крихкі і чутливі до удару.